Odvysielanie bežného videa

Video je kráľ – každý kameruje

V poslednej dobe sa roztrhlo priamo vrece s videami. Dôvodom je už spomínané emociálne pôsobenie, zapamätateľnosť a zapojenie viacerých zmyslov.
Potvrdzuje sa, že audiovízia je najúspešnejší komunikačný prostriedok všetkých čias.

 • Vývojom technológií, je video možné zaznamenať aj na mobilný telefón, tak ich môže vyrábať každý. Video už dávno nie je doménou profesionálov.Dnes už veľa tlačových oddelení, najmä v štátnej správe a samospráve, vyrába videá pre sociálne siete.
  Denne dostávame správy s ponukami na webináre a videokurzy každého druhu. Videá sú tiež rôznej kvalitatívnej, obsahovej a obrazovej, úrovne.

  Videá pravidelne vyrábajú aj kultúrne inštitúcie, divadlá, galérie a organizátori podujatí.
  Intenzívne počas pandémie. Často ide o vysoko kvalitné, profesionálne a finančne náročné videá, napríklad záznamy z kultúrnych predstavení.

Kde tieto videá končia?

Odložené na Youtube či Facebooku.
Potešili niekoľko (stoviek) známych – a po aktivačnej kampani na sociálnych sieťach možno aj niekoľko tisíc. Youtube má síce miliardy sledovateľov, ale aj miliardy videí. Kvalitný obsah potrebuje cestu k spotrebiteľovi, čiže distribúciu.

 • Bolo by aj naivné si myslieť, že sa z toho stane virálne video, alebo že si ľudia budú masovo kupovať vstupenky na sledovanie livestreamovaného koncertu.
  Nie je škoda, ak sa také veľké úsilie videa vynaložilo iba pre pár stoviek, alebo tisícov divákov? Efektivitu vypočítame ľahko ako podiel: náklady na výrobu videa k počtu divákov.
  Tak zistíme, koľko sme investovali do jedného diváka.

  Ponúkame vysielací čas pre kvalitné videá.Vyššie uvedenou úvahou vznikol nápad – ponúknuť aj nekomerčný vysielací čas, čiže  publikum divákov TV Bratislava.
  A po dohode aj publikum celej siete regionálnych televízií v SR.

TV Bratislava môže odvysielať cudzí program, za určitých kvalitatívnych, právnych a finančných podmienok.
Za poplatok, alebo bez poplatku. O podmienkach sa dozviete nižšie.

ČO SA DÁ ODVYSIELAŤ V TELEVÍZIÍ

Záznam z predstavenia

Nič sa nevyrovná autentickému zážitku pri návšteve predstavenia osobne. Ale, ak chcete zážitok sprostredkovať a vyvolať emócie – najvhodnejšia je práve televízia. Len jediným odvysielaním predstavenie ukážete tisícom divákov, v pohodlí obývačky, kde relaxujú s celou rodinou. Ponúknite celé predstavenie, alebo iba logicky súvislú časť.

Live-stream koncert

Nebolo vám smutno, že na koncerte bolo live pripojených málo sledovateľov, hoci to mali zadarmo a z domu? Ukázať ho môžete ďalším. Všetci naši diváci nie sú vaša cieľová skupina, ale budujete si tak široké povedomie. Ak ste už známi, pripomeniete sa. Po ukončení pandémie ľudia vás budú chcieť vidieť aj naživo.

Obrazové podcasty

Rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Mnohí si zaslúžia, aby ostatní poznali ich príbeh. Aj spoločenská diskusia to môže byť, ak bude vyvážená a objektívna.

A iné videá, ktoré majú potešiť

 • Stand up shows, zábava…
 • Tanečné predstavenie
 • Športové podujatia
 • Dokumentárny film
 • a iné…

Otázky a odpovede

 • Pre spoluprácu máme pripravenú Zmluvu o postupení programu do vysielania. Dôležité je, aby výrobca diela dal súhlas na odvysielanie a tiež prehlásil, že má všetky autorské práva vysporiadané.
  S tým by nemal byť problém, ak video už zverejnil na internete, tak asi nik nenamieta.

 • Potrebujeme ho v bežnom formáte MPEG4 a čo najvyššej kvalite pre naše HD vysielanie. Posúdi to náš technik.

 • Od vás budeme potrebovať iba zoznam použitej hudby. TV Bratislava platí SOZE každý mesiac poplatky, takže žiadny problém.

 • S prípravou videa do vysielania sú spojené náklady a to obsahová a technická kontrola, práca technika na vysielacom pracovisku ako aj administratívne práce. To sú fixné náklady, minimálny poplatok.
  Cena za vysielací čas bude dohodnutá podľa atraktívnosti obsahu.
  Za atraktívny program, napríklad koncert, divadelné predstavenie, nemusíme požadovať nič, iba reciprocitu vo forme propagácie TV Bratislava, spolu s predstavením.
  Ak je obsahom webinár, ktorý má v skutočnosti prilákať klientelu a buduje meno podnikateľskému subjektu, budeme žiadať aj poplatok za distribúciu.
  Nebude to ale taká suma, akú žiadajú sociálne siete za zobrazenia.

 • Platiť budeme, keď nám video zvýši sledovanosť a to tak, že nám to zvýši reklamné príjmy. Je to aj naším zbožným prianím 🙂

  To my vám chceme pomôcť! Vieme koľko úsilia stojí vyrobiť akékoľvek zmysluplné video.
  Skutočnosť je ale taká, že tie videá sa vyrábajú do šuplíku – na YT kanál.
  Tam ho v lepšom prípade uvidí niekoľko tisíc ľudí, pravdaže iba tých čo denne sledujú, či na YT niečo nepribudlo 🙂  A aj na to treba vynaložiť úsilie.

  Výrobca videí ale potrebuje široké povedomie a budovanie svojej značky, aby ľudia vedeli, čo majú na YT hľadať.

  Ďalším faktom je, že mnoho videí (kvalitných) bolo draho vyrobených z verejných financií a mali sprístupnené širokej verejnosti.

 • Bežné, ktoré zakazujú propagáciu liečiv, alkoholu, sexu, násilia atď.

  Špecifikom v televízií je, že je zakázaná skrytá reklama. To znamená, že vo videu nesmú byť reklamné prvky: výzva na kúpu produktu, logá a ceny produktov.
  Reklama musí byť jasne a zreteľne označená zvukovoobrazovým predelom s názvom: reklama, telenákup alebo product placement.

  Ak sa vo videu také prvky nachádzajú, je potrebné ich vystrihnúť alebo zamaskovať.
  Ale reklama môže byť odvysielaná pred a po programe, s označením „v programe bol použitý product placement“, alebo môže byť použitý sponzorský odkaz „tento program vám prináša XY“.

Všeobecné výhody

Televízia buduje široké povedomie o značke.
TV popularizuje a o obsahu videného sa hovorí.
TV podporuje vyhľadávanie značky na internete.

Vaše benefity

Viac ako 100 000 pravidelných divákov.
Propagácia lokálneho podujatia.
Imidž mecenáša kultúry alebo športu.

V prípade záujmu postupujte takto

 • Napíšte nám a popíšte okolnosti vzniku videa, aký je žáner, pre koho by mohol byť zaujímavý.
 • Pošlite nám video: najskôr nám postačí odkaz na YT, neskôr v najvyššej kvalite cez úschovňu.
 • Ak bude vyhovujúce obsahovo aj kvalitatívne – navrhneme vám podmienky spolupráce.