Rakúsko – oplatí sa tam Slovákom žiť?

Rakúsko – oplatí sa tam Slovákom žiť?

Rakúsko – oplatí sa tam Slovákom žiť? 853 480 Maria
V susednom Rakúsku žije aktuálne niekoľko tisíc Slovákov. Mnohí tam odišli ešte v roku 1968, desiatky emigrovali ešte pred Novembrom 89, ale stovky Slovákov sa presťahovali do Rakúska po vstupe Slovenska do Schengenského priestoru. Verili, že tam nájdu novú kvalitu života, vyspelú krajinu a spoločnosť na vysokej životnej úrovni. Lenže mnohé plány a predstavy zmenila do značnej miery pandémia pred vyše dvomi rokmi. Nastali rôzne obmedzenia slobody pohybu, problémy pri prekračovaní hraníc a všetko, čo s tým súvisí. Neoľutovali tí, čo tam dodnes žijú, že sa tam presťahovali? Nechcú sa vV susednom Rakúsku žije aktuálne niekoľko tisíc Slovákov.
Mnohí tam odišli ešte v roku 1968, desiatky emigrovali ešte pred Novembrom 89, ale stovky Slovákov sa presťahovali do Rakúska po vstupe Slovenska do Schengenského priestoru. Verili, že tam nájdu novú kvalitu života, vyspelú krajinu a spoločnosť na vysokej životnej úrovni. Lenže mnohé plány a predstavy po počiatočnej eufórii zmenila do značnej miery pandémia pred vyše dvomi rokmi. Nastali rôzne obmedzenia slobody pohybu, problémy pri prekračovaní hraníc, pri dochádzaní do práce, či do škôl a skomplikovalo sa skoro všetko, čo s súvisí s plnohodnotným životom. Neoľutovali tí, čo tam dodnes žijú, že sa tam presťahovali? Nechcú sa vrátiť na Slovensko?
Nielen na to sa budeme pýtať tých, ktorí sa v susednom Rakúsku presadili a stali sa dokonca poslancami v miestnej samospráve, Zuzany Feckovej Ondrisovej žijúcej vo Wolfsthale a Rastislavy Pavlíka, žijúceho v Hainburgu
Hostia:
Zuzana Fecková Ondrisová, lektorka tvárovej jogy
Rastislav Pavlík, manažér a poslanec zastupiteľstva v Hainburgu